KLASYKA KAMERALNIE I SOLO – JACEK KORTUS

Dzień dobry!

Przed weekendem przychodzimy do Was z biletami na kolejny koncert z cyklu Klasyka kameralnie i solo🎼

Już 14 czerwca przy fortepianie w przepięknej sali koncertowej Państwowa Szkoła Muzyczna I st im Z Noskowskiego w Świebodzinie zasiądzie JACEK KORTUS – jeden z najznakomitszych pianistów polskich młodszego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie jest wykładowcą tej uczelni w katedrze fortepianu. Uczestniczył w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, zdobywając liczne nagrody. W 2005 roku został finalistą – wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą, m.in.: w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Izraelu, Palestynie, Maroku i na Tajwanie. W 2002 roku uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich Pomoc Młodym Talentom. Dwukrotnie zdobył stypendium Ministra Kultury (w latach 2002 i 2005). Był nominowany do Paszportów Polityki. W 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta z dziełami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta (Muza Polskie Nagrania), która w 2009 roku otrzymała nominację do nagrody Fryderyk, kolejna została wydana w 2015 roku z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim. W 2022 roku za nagranie Koncertu fortepianowego Feliksa Nowowiejskiego Jacek Kortus zdobył statuetkę Fryderyk.

W 2011 roku artysta otrzymał stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne, a w roku 2017 honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Słowo wiążące wygłosi Redaktor Jan Popis, który jest już Państwu dobrze znany 🍀

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Anita